Warsztat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

Automatyczna skrzynia biegów o oznaczeniu ZF5HP19  to skrzynia 5 biegowa, zestawiana z jednostkami napędowymi których moment obrotowy nie przekracza 310 Nm. W praktyce więc nie występuje z silnikami większymi niż 2000 cm3. Producentem tej skrzyni jest znany niemiecki producent, firma ZF (pisaliśmy już o nim przy okazji skrzyni ZF6HP). Ciężar tej skrzyni zamyka się w 79 kg, a ilość oleju jaką możemy wlać do pustej skrzyni to ponad 9 litrów (dokładnie 9,2 litra).

ASB ZF5HP19 – samochody w których występuje

Skrzynia naturalnie jest montowana w samochodach z grupy VAG oraz BMW. Dla przykładu możemy wymienić:

  • Audi – model A4 oraz A8
  • BMW (320i; 323Ci; 323i; 325Ci; 325i; 330Ci) E46, 525i; 530i
  • VW – model PASAT (1996-On) i PHAETON (2004)

Budowa skrzyni ZF5HP19 oparta jest o dwie przekładnie, standardową oraz Ravigneaux, 7 koszy i jeden hamulec jednokierunkowy. Producent do wymiany oleju zaleca ZF Lifeguardfluid5 (naturalnie producenci wykorzystujący ten podzespół w swoich samochodach sprzedają olej o identycznych lub bardzo zbliżonych właściwościach pod własną marką, np. BMW No. 8322 9407807 )


Najczęstsze błędy zgłaszane przez użytkowników automatycznej skrzyni biegów ZF5HP19

Zacznijmy od biegu wstecznego. To relatywnie często spotykana przypadłość polegająca na tym że pomimo włączonego biegu wstecznego auto nie cofa. Przyczyną okazuje się być urywający się fragment kosza.

Inny problem zgłaszany przez użytkowników to równocześnie zapalone wszystkie kontrolki sygnalizujące położenie lewarka. Może to oznaczać wejście skrzyni w tryb serwisowy lub fizyczne uszkodzenie skrzyni lub np. zabrudzenie w okolicach lewarka itp.

Słabą stroną tej skrzyni wydaje się być pompa oleju, zwłaszcza jeżeli będziemy mocniej eksploatować pojazd. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do zatarcia tego elementu czego skutki są zawsze bardzo poważne.

Wszystkie powyższe powodują unieruchomienie pojazdu. Oprócz tego tradycyjnie już mogą występować szarpanie przy zmianie biegów lub problemy z ich załączeniem. Remedium na te dolegliwości to relatywnie częsta wymiana oleju w skrzyni biegów, która pozwoli cieszyć się długą i w miarę bezproblemową eksploatacją.