Warsztat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

Do tej pory opisywaliśmy problemy z jakimi spotkaliśmy się przy okazji usuwania usterek z automatycznych skrzyń biegów. Dotyczyły one takich modeli jak Multitronic, ZF6HP19, AF40 czy JF506 Jatco. Dziś opiszemy Wam co można zrobić w kwestii serwisowania automatycznej skrzyni biegów by przedłużyć jej żywotność i nie być narażonym na wysokie koszty napraw.
Stare porzekadło mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku automatycznej skrzyni biegów. Na początek musimy zdać sobie sprawę że współczesny automat to niesamowicie skomplikowany podzespół układu napędowego naszego samochodu. Nie jest tajemnicą że konieczność jego wymiany na nowy może pochłonąć nawet do 30% wartości nowego pojazdu. Choćby z tej przyczyny warto co nieco zainteresować się jak należy taką skrzynię serwisować.

Tradycyjnie, niezbędnych informacji poszukajmy w instrukcji obsługi samochodu. Jeśli takiej nie posiadasz, zawsze można poszukać w internecie dla konkretnej marki i modelu pojazdu. Ważna przestroga dla osób, które zamierzają kupić pojazd z rynku wtórnego. Zawsze sprawdzajmy przed zakupem czy dany automat jest awaryjny. Znane są takie przypadki, jak choćby bezstopniowa skrzynia CVT Multitronic, skrzynia Geartronic lub Hydra Matic. Nawet jeśli dotychczasowy użytkownik pojazdu użytkował go z dbałością, to nie wiadomo czy akurat nam nie przytrafi się kosztowna awaria. Dlatego, jeśli mamy jeszcze możliwość – wykluczmy to ryzyko jeszcze na etapie podejmowania decyzji o zakupie.

Kolejna sprawa to dbałość o właściwe parametry pracy automatycznej skrzyni biegów. Wiąże się to zapewnieniem odpowiedniej jakości oleju w automatycznej przekładni. Zadaniem oleju jest zapewnienie smarowania w całym obrębie skrzyni. Olej odpowiada również za odprowadzenie ciepła a jego właściwe ciśnienie jest niezbędne do sterowania przełożeniami. Dlatego konieczny jest regularny serwis połączony z sprawdzeniem stanu oleju. W automatycznej skrzyni biegów nie ma bagnetu olejowego by użytkownik mógł samodzielnie dokonać takiej czynności. Taką usługę wykona za nas warsztat wyspecjalizowany w naprawach i serwisie automatycznych skrzyń biegów, najlepiej oferujący usługę dynamicznej wymiany oleju.

Jaki olej w automatycznej skrzyni biegów ?

Olej dobieramy pod konkretny model skrzyni biegów. Na pewno warto tą informację sprawdzić w instrukcji obsługi naszego pojazdu gdyż skutkiem źle dobranego oleju jest wysokie ryzyko wystąpienia poważnej awarii w automatycznej skrzyni biegów. Inny będzie olej do przekładni dwusprzęgłowych a inny do skrzyni automatycznej z sprzęgłem hydrokinetycznym. Jedno jest pewne – na oleju nie można oszczędzać. Musi być właściwie dobrany i zapewniać odpowiednie parametry smarowania.

Kiedy wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów ?

Pomimo że nadal są producenci, którzy nie informują o konieczności wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów coraz częściej do świadomości kierowców dociera że taka konieczność rzeczywiście istnieje. Wynika ona z faktu naturalnego zużycia oleju przekładniowego. Zaś wymagania nowoczesnych automatów względem oleju stale rosną. Skrzynie są coraz mniejsze co przekłada się na coraz większe obciążenia termiczne jakim jest poddawana sama skrzynia oraz sam olej w przekładni.
Kiedy zatem należy wymienić olej ? Na pewno nie należy czekać do jakichkolwiek zauważalnych zmian w pracy automatycznej przekładni, bo wówczas zazwyczaj jest już za późno na samą wymianę oleju. Powszechnie uważa się że pierwsza wymiana oleju powinna nastąpić do przebiegu rzędu 100 tys. km. Następnych wymian oleju należy dokonywać z mniejszym interwałem, rzędu 30 – 60 tys. km.

Jak wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów ?

Wymiana oleju w automatycznej przekładni nie jest sprawą tak prostą jakby się mogło wydawać. Tradycyjne spuszczenie oleju metodą grawitacyjną usuwa w najlepszym wypadku 50% pojemności oleju w automatycznej skrzyni biegów. Jeśli chcemy kompletnie przepłukać obieg i mieć pewność że żadne zanieczyszczenia nie pozostały w przekładni musimy to wykonać metodą dynamiczną. Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest wykonywana na pracującej przekładni z użyciem specjalistycznych urządzeń. Jest też droższa od metody grawitacyjnej. Dodatkowo, układ może być przeczyszczony specjalistycznym preparatem.

Życzymy wszystkim spokojnej i bezpiecznej eksploatacji.