Warsztat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

Wielu z nas jako destynacje wybiera miejsca kempingowe na południu Europy. Docieramy tam zaopatrzeni np. w samochód z automatyczną skrzynią biegów oraz przyczepę kempingową, która daje namiastkę własnego domu na urlopie. Niestety poruszanie się takim zestawem rodzi pewne kwestie, których należy być świadomym by nie narazić się na koszty oraz stres, od którego tak bardzo chcielibyśmy odpocząć.

Po pierwsze masa

Samochód z automatyczną skrzynią biegów na ogół jest przystosowany do holowania przyczepy. Naturalnym warunkiem jest przestrzeganie by dopuszczalna masa całkowita nie została przekroczona przez masę zestawu (samochodu i przyczepy). Duża masa zestawu to automatycznie wyższe obciążenie jednostki napędowej i układu przeniesienia napędu. Warto więc odpowiednio wcześniej wykonać przegląd. Jeśli nie zmienialiśmy oleju w automatycznej skrzyni biegów to to jest najlepszy moment na jego zmianę. Obciążenia termiczne w czasie długiej jazdy pod górę skrzynia dużo lepiej zniesie jeśli wszystkie płyny będą o właściwych parametrach.

Jazda pod górę

Niektóre auta, zwłaszcza pochodzące z rynku amerykańskiego posiadają górne przełożenia w formie tzw. nadbiegu. O ile w czasie normalnej jazdy (bez przyczepy) skrzynia używa nadbiegów by zapewnić jak najlepszą ekonomikę podróży o tyle ciągnąc przyczepę sprawa się nieco komplikuje. Okazuje się bowiem że przy korzystaniu z nadbiegu moment obrotowy od silnika przenoszony jest przez mniejszą powierzchnię (dla tego przełożenia sprzęgło ma mniej tarcz). Warto zatem zrezygnować z opcji D na rzecz ręcznego wybrania przełożenia. W ten sposób, może mniej ekonomicznie ale na pewno z pożytkiem dla żywotności automatycznej skrzyni biegów pokonujmy wzniesienia.

Chłodzenie automatycznej skrzyni biegów

Wyższa masa i jazda pod górę to większe obciążenia termiczne skrzyni. Dlatego niektórzy z użytkowników decydują się na montaż dodatkowej chłodnicy oleju. Znakomicie polepsza ona parametry oleju, a zatem warunków pracy automatycznej skrzyni biegów. Naturalnie wymianę oleju w sposób dynamiczny  oraz montaż dodatkowej chłodnicy automatycznej skrzyni biegów możemy wykonać w serwisie Autowawer. Zapraszamy do kontaktu.