Warsztat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

Szanowni kierowcy – pora zdać sobie sprawę że zima już za pasem. Dla tych z Państwa, którzy posiadają samochody z automatyczną skrzynią biegów przygotowaliśmy krótki tutorial dot. dobrych nawyków jazdy automatem w zimie. Warto więc zaopatrzyć się w dodatkową wiedzę celem osiągnięcia wymiernych korzyści w postaci bezproblemowej eksploatacji pojazdu.

Poślizg

Zimą dość powszechny jest uślizg tylnych kół. Finalnie może nastąpić obrócenie pojazdu o 180 i jazda do tyłu przy włączonej opcji D(drive). Pisaliśmy w publikacji “Czego nie robić z automatyczną skrzynią biegów ?” aby w trakcie gdy pojazd się toczy nie używać opcji N(neutrum). W tym wypadku wbicie N może uchronić naszą skrzynię przed ryzykiem wystąpienia poważnej awarii. Można także próbować zablokować koła wciskając hamulec nożny do oporu – tylko wówczas pozbawiamy się jakiejkolwiek kontroli nad dalszym przebiegiem jazdy nie dając sobie szansy na wyjście z poślizgu. Jedyna rada – zrobić wszystko co możliwe by zminimalizować ryzyko wpadnięcia w poślizg. Wg. niektórych kierowców, remedium może stanowić dociążenie tylnej części auta, która z reguły jest znacznie lżejsza niż przód pojazdu. W ten sposób można znacząco poprawić trakcję. Na pewno również na uwagę zasługuje stan opon zimowych. Tak często lekceważony przez niektórych dobry zwyczaj zmiany opon na zimowe, w tym wypadku powinien stać się obowiązkiem. Opony naturalnie muszą być odpowiednio dobrane i w właściwym stanie technicznym.

Ruszanie z miejsca automatem na śliskiej nawierzchni

Współczesne jednostki napędowe posiadają znaczny zapas mocy oraz momentu obrotowego. Bynajmniej nie upraszcza to sprawy w trakcie ruszania na śliskiej nawierzchni. Przy ruszaniu delikatnie manewrujmy pedałem przyspieszenia (jak ma to miejsce w tradycyjnej skrzyni biegów) by nie spowodować uślizgu kół. Jeśli zakopiemy się w śniegowej zaspie, wykorzystajmy możliwość blokowania przełożenia np. 1 lub 2. W przeciwnym przypadku możemy przegrzać i w efekcie uszkodzić automatyczną skrzynię biegów.

Hamowanie i tryb zimowy w automatycznej skrzyni biegów

Przy hamowaniu silnikiem (czyli fizycznie jest załączony któryś z trybów odpowiadających za jazdę do przodu, np. D) trzeba pamiętać że na koła wciąż przenoszony jest napęd. Ma to szczególne znaczenie w trakcie jazdy po oblodzonej nawierzchni drogi. Postępujmy więc ostrożnie utrzymując odpowiednią odległość i bezpieczną prędkość. Możemy posiłkować się specjalnym trybem “zimowym” (W – winter), który ogranicza moc silnika przekazywaną na koła. W ten sposób następuje poprawa trakcji zarówno w trakcie ruszania jak i hamowania a co za tym idzie – spada ryzyko uślizgu kół. W współczesnych modelach automatycznych skrzyń biegów, komputer zadba o rozłączenie trybu zimowego np. po przekroczeniu określonej prędkości. Zdecydowanie pogarasza on osiągi auta, powoduje większe zużycie paliwa i obciążenie przekładni – dlatego nie należy go nadużywać. Tryb ten zupełnie nie nadaje się np. do wydostania auta z śnieżnej zaspy.


Na koniec rady natury ogólnej. Nic, czyli żaden nowoczesny software nie zastąpi zdroworozsądkowego podejścia do rozwiązywania nietypowych sytuacji drogowych. Bądźmy czujni i starajmy się przewidywać rozwój sytuacji na drodze – wtedy bezpiecznie dotrwamy do wiosny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą regeneracji skrzyń biegów w Warszawie!