Warsztat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

Skrzynia biegów to główny element samochodu, który odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego z silnika do kół pojazdu. Nowe samochody w większości wyposażone są w automatyczne skrzynie biegów, przez co coraz więcej samochodów na ulicach wyposażona jest właśnie w taką skrzynię. Automatyczna skrzynia biegów to bardzo komfortowe rozwiązanie stosowane w nowych pojazdach. Jak więc zauważyć, że skrzynia uległa uszkodzeniu lub nie pracuje w odpowiedni sposób? I w jaki sposób dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Najczęstsze objawy uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów

Najczęstszymi z objawów zużycia bądź uszkodzenia automatycznej skrzyni, jakie możemy zauważyć są:

  • Ciężkie zmienianie biegów skrzyni automatycznej – jeśli skrzynia stawia wyraźny opór, to bardzo prawdopodobne jest, że skrzynia wymaga wymiany oleju lub jakiś z elementów przekładni wymaga wymiany.
  • Ślizganie się biegów skrzyni – nie oznacza to zbyt dużej łatwości zmieniania biegów w skrzyni automatycznej, lecz wchodzenie auta na wyższe obroty bez odczuwalnego przyspieszenia. Jest to objaw zbyt małej ilości oleju w skrzyni biegów lub jego zużycie. Jeśli problem pojawia się po rozgrzaniu przekładni, to możemy podejrzewa, że mamy styczność z wewnętrzną usterką.
  • Zapach spalenizny – powinien być to dla nas jednoznaczny sygnał, że ze skrzynią dzieje się coś złego. Zapach może świadczyć o zbyt wysokiej temperaturze, która spowodowana jest zbyt małą ilością oleju, lub jego ogromnym zużyciem.
  • Niepokojące dźwięki dochodzące ze skrzyni biegów – bezpośredni sygnał od automatycznej skrzyni, że należy odnaleźć przyczynę usterki. Każdy zgrzyt, gwizdy i świsty są niebezpieczne, ponieważ mogą świadczyć o poważnych usterkach, które należy skonsultować ze specjalistą.
  • Wycieki oleju – przy tym objawie możemy podejrzewać nieszczelność skrzyni, lecz niestety małe wycieki i zapocenia zobaczymy wyłącznie, gdy auto zostanie umieszczone na podnośniku.
  • Check Engine – oznaczenie wielu możliwych usterek w samochodach, który może również sygnalizować problemy ze skrzynią biegów by dowiedzieć z jakiego powodu pojawiła nam się kontrolka należy odwiedzić mechanika, który podłączając specjalny komputer będzie mógł zlokalizować problem.

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

By skrzynia automatyczna nie ulegała awariom oraz mogła bez problemów przejechać tysiące kilometrów należy o nią zadbać. Chcąc zachować dobrą kondycję skrzyni powinniśmy regularnie poddawać ją przeglądom oraz wymianie i uzupełnianiu oleju. Podczas jazdy samochodem oraz zmianie biegu na wsteczny i odwrotnie należy się zatrzymać, by nie robić tego nawet przy toczącym się pojeździe. Ważne dla zdrowia i kondycji skrzyni jest również odpowiednie rozgrzanie auta przed korzystaniem z jego pełni osiągów. Warto zadbać o optymalny udźwig auta, gdyż zbyt duże obciążenie negatywnie wpłynie na moc i działanie każdego z elementów auta. Jeśli zauważymy jakikolwiek objaw zużycia bądź awarii automatycznej skrzyni biegów, to powinniśmy pilnie skontaktować się z mechanikiem w celu zlokalizowania i naprawy usterki.