Warsztat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

Automatyczna skrzynia Multitronic wywodzi się z rodziny bezstopniowych automatycznych skrzyń biegów (CVT – Continuous Variable Transmission). Automatyczne, bezstopniowe skrzynie biegów cechuje ponadprzeciętna ekonomika oraz kultura pracy. Producenci motoryzacyjni dostrzegli potencjał w tym rozwiązaniu i każdy z nich postanowił pójść w stronę własnych indywidualnych rozwiązań. Jednym z najbardziej znanych jest bezstopniowa, automatyczna skrzynia Multitronic. Oryginalna skrzynia bezstopniowa do przenoszenia napędu wykorzystywała pasek, który w tym rozwiązaniu został zastąpiony przez specjalnie skonstruowany łańcuch.


Zastosowanie przekładni Multitronic

Rozwiązanie stosowane przez firmę Audi w modelach A4, A5, A6, A7

Skrzynia Multitronic może być zestawiana z napędem generującym moment obrotowy do 300 Nm. W praktyce bardzo popularny był tandem skrzyni Multitronic oraz silnika 1,9 TDI, wyłącznie do modeli napędzanych na przednią oś (do modeli quatro stosowana była skrzynia S-Tronic). Stosowany masowo chiptuning tego silnika nierzadko był pierwszym źródłem problemów z tą przekładnią.


Główne problemy przekładni Multitronic

 

  • stalowy łańcuch do przenoszenia napędu – jego zużycie potrafi się pojawić już z przebiegiem rzędu 100 tys. km
  • gabaryty skrzyni powodują że jest ona podatna na uszkodzenia np. w wyniku drobnej stłuczki
  • sterownik podatny na uszkodzenia, na szczęście można go regenerować
  • koła stożkowe, które także często ulegają uszkodzeniu

Pierwsze objawy nadchodzących problemów ze skrzynią to szarpanie na niskich obrotach silnika i pełzanie samochodu przy ustawieniu “N”. Mogą występować również szarpania przy jeździe w zakresie 30 – 50 km/h jak również gaśnięcie silnika po przełączeniu na “D” (drive).


Wymiana oleju w Multitronic

 

Sugerujemy wymianę oleju metodą dynamiczną co 60 tys. km i zalanie skrzyni wyłącznie oryginalnym olejem do automatycznych skrzyń biegów.