Warsztat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

Pisaliśmy już o samochodach terenowych w kontekście stosowania w nich automatycznych skrzyń biegów. Pora na samochody sportowe, których osiągi znacznie przewyższają auta cywilne. Jeszcze do niedawna, nikt na poważnie nie brał możliwości zastosowania klasycznej, automatycznej skrzyni biegów w samochodzie sportowym. Taka skrzynia bardzo skutecznie redukowała moc przekazywaną na koła. Ponadto robiła to na tyle wolno że w żaden sposób nie była w stanie nawet zbliżyć się osiągami do sportowej skrzyni manualnej. Ponadto dominowało przekonanie o konieczności utrzymywania wysokich obrotów silnika na każdym etapie jazdy, by umożliwić pełne wykorzystanie technicznych możliwości samochodu sportowego.


Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój konstrukcji skrzyń automatycznych. Pojawiły się chociażby skrzynie sekwencyjne oparte na znanych skrzyniach dwu sprzęgłowych, tzw. DSG lub klasyczne skrzynie hydrokinetyczne połączone z zamiennikami momentu obrotowego.

Na moment zatrzymajmy się przy skrzyniach DSG jako że są nam one najbliższe (występują również w zwykłych, cywilnych samochodach). Szybko okazało się że dzięki parze sprzęgieł zmiana biegów następuje naprawdę szybko a czas oczekiwania na zmianę przełożenia wyraża się w milisekundach. No i druga silna strona skrzyni DSG – zmiana biegów praktycznie nieodczuwalna. Te cechy decydują o uniwersalności tej przekładni – jest więc stosowana zarówno w VW Polo jak i Porsche 911. Jedyna wada to koszt automatycznej przekładni DSG – niestety jest on przynajmniej dwukrotnie wyższy.

Obecnie samochody sportowe coraz częściej otrzymują również skrzynie sekwencyjne, półautomatyczne. Jest to niejako połączenie rozwiązań stosowanych w skrzyniach manualnych z sprzęgłem i kołami zębatymi które są sterowane elektrycznie lub elektro-hydraulicznie. Są to skrzynie sekwencyjne gdzie kierowca decyduje o momencie zmiany przełożenia ruchami drążka który pracuje w układzie góra – dół.

Na koniec warto także wspomnieć że niektórzy producenci, jak chociażby Mercedes idą własną drogą. W tym wypadku powstała skrzynia o nazwie Multi – Clutch, która jest wynikiem połączenia skrzyni dwusprzęgłowej (DSG) z klasyczną przekładnią hydrokinetyczną.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą automatycznych skrzyń biegów w Warszawie!