Warsztat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

To, co każdy kierowca wie o swoim samochodzie, to to że co roku należy wymienić olej silnikowy. Zapobiega to kosztownym naprawom silnika i przede wszystkim – znacznie wpływa na komfort jazdy. A jak to jest z olejem w automatycznej skrzyni biegów? Należy go wymieniać, czy lepiej tego nie robić?

W skrzyni biegów, także tej automatycznej, znajdują się elementy metalowe i przekładki, które podczas regularnej pracy współpracują ze sobą nakładając się na siebie i trąc. Bez wspomagania, jakim jest olej zaczynają się zużywać – ścierają się i nagrzewają, co może prowadzić do kosztownej naprawy całej skrzyni biegów. Dlatego też podobnie jak olej silnikowy, również i ten w automatycznej skrzyni biegów powinien być okresowo wymieniany.

Kiedy wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów?

W większości przypadków czas, w jakim należy wymienić olej w skrzyni biegów określony jest w instrukcji obsługi samochodu. Najczęściej jest to 60 tysięcy przejechanych kilometrów, choć zdarza się, że olej w automatycznej skrzyni biegów może zużyć się nieco wcześniej.

Wpływ na to ma tak sam styl jazdy, jak i przeznaczenie samochodu. Kierowcy, którzy jeżdżą dość agresywnie olej w automatycznej skrzyni biegów powinni wymienić po przejechaniu około 50 tysięcy kilometrów. Podobnie wygląda okres wymiany oleju w przypadku samochodów, które są wykorzystywane do holowania czy ciągnięcia przyczepki.

Bez wątpienia krótszy okres ważności oleju w automatycznej skrzyni biegów dotyczy również samochodów terenowych, które nie raz muszą doskonale poradzić sobie w bardzo trudnych warunkach drogowych i leśnych.

Producent nie zaleca wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów. Co robić?

W nowszych modelach automatyczne skrzynie biegów są przeznaczone na całkowity czas eksploatacji samochodu, który wynosi około 200 tysięcy przejechanych kilometrów. Nie oznacza to, że wraz z tym przebiegiem samochód nagle stanie i nie ruszy – są to wartości orientacyjne, które gwarantują w miarę płynną jazdę samochodem nawet po przekroczeniu wspomnianej granicy.

Nie mniej, nawet pomimo zaleceń producenta, olej w automatycznej skrzyni warto wymienić przedłużając tym samym długość życia samochodu. Przebieg 200 tysięcy kilometrów powinien być także wskazówką dla osób, które kupują samochody używane – brak wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów w samochodach, które 200 mają już za sobą może bowiem oznaczać kosztowne naprawy.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów – jak to wygląda?

Całkowita wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów nie jest możliwa, dlatego też gdy pierwszy serwis wymiany następuje około 70 tysięcy kilometrów, następny należy powtórzyć przy 40 tysiącach kilometrów.

Brak możliwości całkowitej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów oznacza, że nowy olej miesza się ze starym, a zatem i jego właściwości są gorsze niż te w oleju producenta. Wymieniając olej w automatycznej skrzyni biegów warto zatem postawić na produkty z najlepszej półki, które gwarantują bardziej wydajną pracę.

Sama wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów może przebiegać na dwa sposoby:

  • statycznie;
  • dynamicznie.

Metoda statyczna wygląda podobnie, jak wymiana oleju silnikowego, czyli następuje spuszczenie starego oleju i uzupełnienie zbiornika nowym. Dynamiczna to natomiast podłączenie urządzenia, które pobiera stary olej zastępując go nowym.

Obie metody nie są możliwe do zastosowania w każdym modelu samochodowym, a zatem dobiera się je indywidualnie.

Ile kosztuje wymiana oleju w skrzyni automatycznej?

Cena wymiany oleju w skrzyni automatycznej waha się od 300 do nawet 2 tysięcy złotych. Wszystko zależne jest modelu samochodu, jak i ceny oleju – najtańsze oleje kosztują nawet i 30 złotych za litr, podczas gdy ceny lepszych mogą przekroczyć nawet 300 złotych.

Podczas wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów cena zależna jest także od filtra, który należy w tym samym czasie wymienić, choć w porównaniu do kosztu oleju oraz robocizny – jest to koszt stosunkowo niewielki.

Cena wymiany oleju w skrzyni biegów to oprócz kosztu zakupu oleju, także robocizna – wymiana statyczna będzie tańsza od dynamicznej, ale jak napisaliśmy wyżej, nie jest ona możliwa w każdym modelu samochodu.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów przedłuża żywotność auta i pozwala na znacznie płynniejszą jazdę. Jest więc niezbędna, aby dalej móc cieszyć się komfortem podróży. Jej koszt w porównaniu do naprawy uszkodzonej skrzyni jest naprawdę niewielki!